Tepekent yönetimin zorlukları

Tepekent adlı ziyaretçimiz aşağıdaki yazıyı yazmış:

Zorluklara rağmen Tepekentin yükselişi

Eleştiri mahiyatinde yazan arkadaşlarımıza sesleniyorum. Diğerleri alınmasın lütfen. Proje 1996 yılında başladı. Eleştiri yazan arkadaşların çoğu kente bu sene yani 2008-2009 yılında gelip yerleşen sakinlerdir. Bunca zaman nerelerdeydiler? Proje şöyle, proje böyle diye ahkam kesiyorlar. Her üyenin ve sakinin yönetime ortak olma hakkı dururken, elini taşın altına sokanlara biraz haksızlık yapmıyormusunuz?


Buyrun gelin sizleri de yönetimde görelim. Neler yapabiliyorsunuz bu kent için? Boş arsalar ve yapılmamış yollar ise bütün mesele birlik yönetiminin yıllardır uzlaşma ve çözüm çabasına karşılık verneyen ve bir adım dahi atmayan arsaların gerçek sahiplerini unutmayın. Birlik bünyesinde yer alan arsalar boş mu ki, etrafındaki yollar yapılmadımı ki? Bu kadar haksız ve cahilce eleştirilerde bulunuyorsunuz.

Lütfen ben uzun yıllardır bu mücadelenin içindeyim. Kolay yapılan veya parasız yapılabilecek bir iş olduğunu kimse zannetmesin. Yönetim 5 senedir altyapı aidatı toplamıyor. Bu herkesin hoşuna gitmiyor mu? İstese toplayamaz mı? Şu an apartman dairesinde yaşayanların bile minimum 80-100 milyon aidat verdikleri bu ortamda, bu kent sakinlerinden toplanan aidat miktarı kadar gülünç bir rakama türkiyedeki benzeri sitelerde rastlanması mümkünmüdür?

Sonuç olarak haksız yorum yapan herkes önce bir kendine baksın. Bu forumda yapıcılık adına hiçbir yer almıyor maalesef. Herkes o öyle, bu böyle diye dert yanıyor. Kimse kent için kılını kıpırdatmıyor. Ben aidatlarımı da ödüyorum. Yönetimin bu kent için neler yaptığına da şahidim. Bir kez daha söylüyorum. Buraya yazı yazmayı marifet olarak görmeyi bırakın. Herkesin yönetime katılım hakkı var. Boş boş konuşmayı bırakın. Kenti daha yeni tanıyan herkese burada yazdıklarınız sayesinde nasıl kötü örnek olduğunuzu ve buradakileri okuyan bir insanın buradan villa sahibi olmak istemeyeceğinide anlamış olursunuz. Bir olumsuzluk varsa bu ortamda ifşası inanın ki bu kente zarar verir. Ve üstüne üstlük sizlerin eline hiçbirşey geçmez.

Tepekent yönetimin zorlukları” üzerine 61 yorum

 1. YENİ YÖNETİM GELELİ YAKLAŞIK 3 AY OLDU.ANCAK KAYDA DEĞER HİÇ BİR ÇALIŞMA VE TEPEKENT ADINA SEVİNDİRİCİ BİR HABER YOK.SEÇİMLER GELDİ VE GEÇİYOR,YILLARCA YAPILMAYAN KENT İÇİ YOLLAR VE UFAK TEFEK BAZI EKSİKLER İÇİN BELEDİYE ZİYARET VE TALEPLERİ YOK.YÜKSEK EMLAK VERGİLERİ,RAİÇ BEDELLER,HARÇLAR ADINA HİÇ BİR ÇALIŞMA YOK.500.000 TL HARCANMIŞ KENT MEYDANINA BİR BAKIN,REZİLLİK.EN ÖNCELİKLİ VE EN ÖNEMLİ İHTİYACIMIZ,KIŞLIK SOSYAL TESİSLER ÇÜRÜMEYE TERKEDİLMİŞ
  AÇILAMIYOR.YILLARDIR DİP BUDAMALARI YAPILMAN REKREASYON ALANLARINDAKİ,TEPEKENT ORMANINDAKİ,OKUL ÇEVRESİNDEKİ AĞAÇLAR CABASI.ÜNİVERSİTE VE TEPEKNTTE BULUNAN DİĞER EĞİTİM KURUMLARI İLE YAPILAMAYAN ORTAK GELİŞTİRME VE REKLAM ÇALIŞMALARI…İNŞAAT FİRMALARININ TEPEKENTE DAVET EDİLMEMESİ.TÜM BU BAHSETTİKLERİMİZ ÇOK BASİT ANCAK TEPEKENTİN GELİŞMESİNDE ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALARDIR.BU HİZMETLER BİLE YAPILAMIYOR İSE TEPEKENTE HANGİ HİZMETLERİN YAPILDIĞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL.

 2. plancı,arkadaşımıza bilgilendirme ve doğru tespitler için teşekkür ediyoruz.avm arazileri ve villalarda ,işyeri açılamama konusu,çok önemli.bu konu kesinlikle çok önemli ve yönetimin gerçekten bu tapu şerhini kaldırıp tepekentte bir çok işletmenin faliyete geçmesinin önünü açması gerekiyorTEPEKENTTE NUFUS VE CANLILIĞI ARTIRMAK ADINA KALİTELİ İKİZ VİLLA PLANLARINI TEŞVİK ETMESİ,ÖNÜNÜ AÇMASI GEREKİYOR.TÜM TÜRKİYEDE YAŞANAN KONUT FURYASINI TEPEKENTTE TAŞIMAK,HAYATA GEÇİRMEK İÇİN MÜTAHİT FİRMALARI DAVET ETMESİ,NATAMAM VİLLALARIN KALİTELİ BİR ŞEKİLDE RESTORE EDİLİP,BOŞ ARSALARDA TEPEKENTE YAKIŞIR YENİ,ŞIK VİLLA VE MALİKHANELERİN YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALARDA BULUNMASI GEREKİYOR.
  AREL ÜNİVERSİTESİ İLE TEPEKENTİN REKLAMI VE GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMASI GEREKİYOR.
  SOSYAL TESİSLERİN TÜMÜ ÇOK ACİL BİR ŞEKİLDE FALİYETE GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR.
  BU TALEPLERİN HEPSİ ÇOK MANTIKLI,İLGİLİ VE ÇALIŞAN YÖNETİMLER İÇİN ÇOK BASİT İŞLER………….

 3. Bir değer konu da, yönetim planı. Yönetim planına göre, villalar konut fonksiyonu dışında kullanılamıyor. Bu karar, tapuya da şerh düşülmüş. İmar planında ticaret alanları ayrılmış ancak, uygulamada bunlar gerçekleşmemiş. Green Park AVM (AVM’cik desek daha doğru olacak sanırım), hala faaliyete geçebilmiş değil. İmar Planında ticaret alanı olarak ayrılmış alanların müşk sahiplerinin keyfi gelip, canları ticaret alanı yapmak isteyene kadar bu yerleşim ticaret ve sosyal donatı alanına sahip olamayacak. Oysa, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde ve İstanbul İmar Yönetmeliğinde “Konut Alanı” fonksiyonuna sahip alanlarda, yurt, anaokulu, kreş, ofis, eczane, aile sağlığı, kafeterya, market, nalbur, terzi vb ticari fonksiyonlar yapılabiliyor. İmar Mevzuatının ve yasaların tanıdığı bu hakkı, Tepekent Yönetim Planı vatandaşın elinden almış. Yönetim planın değişmesi için gerekli çoğunluk da sağlanamıyor sanırım. Oysa, İmar Mevzuatından gelen haklar, Anayasal haktır. Saygılarımla..

 4. Tepekent projesi başladığında üniversiteyi yeni bitirmiştim. Projeyi tanıma fırsatım olmuştu. Çok heyecan verici bir projeydi. Türkiyede bir çok kişi daha peyzaj projesinin adını bile duymamışken Tepekentteki her villa için peyzaj projeleri dahi hazırdı. 20 yıl sonra Tepekent ile yeniden karşılaşma imkanım oldu; büyük bir hayal kırıklığı..Bu kadar özel bir lokasyonda ve bu kadar şehir merkezine yakın ama bir o kadar yalnız ve terk edilmiş görünümde bir villa yerleşimine dönüşmüş. Bunun en önemli nedeni, bence, site sakinleri arasındaki sevgisizlik.. Bu durum kentsel mekana da yansımış. İkinci neden, yöneticilerin kendilerini yenileyememeleri ve hala 20 yıl öncesinin zihniyeti ile yöneticilik yapmaya çalışmaları. Örneğin, Tepekentte eski planlarda Emsal değeri (KAKS) yaklaşık 0.25 civarında. Mer’i (güncel planlarda) bu değer 0.10. Ruhsat süresi geçmiş, başlanmamış veya tamamlanmamış villaların imar hakkı yaklaşık 2.5 ay sonra 0.10’a inecek. Tepekent yönetimi bu konu hakkında site sakinlerini uyardı mı acaba? Ayrıca, İskanı olduğu halde natamam durumda olan villalar, hukuksal açıdan aslında iskansızlar. Bakanlık müşettişi belediye dosyalarını incelese, ilçe belediyesi bu nedenle suç işlemiş duruma düşer. Başkan veya başkan yardımcısı istese, bir kararla bu iskan belgelerini geçersiz duruma dönüştürebilir. Bu durumda da imar hakkı 0.10’a düşer. 1 haziran 2014 ‘e kadar, inşaatı başlamamış veya başlanıp tamamlanmamış villaların ruhsat yenilemeleri yapıldığı takdirde, eski imar hakları korunmuş olacak.

 5. Tepekentin canlanması için gerekli olan daire tipi toplu konutlardır ve bu bahsedilen maliye arazisi çok uygun!buraya yapılacak 5 katı geçmeyecek rezidans projesi tepekenti canlandırır ve değer katar!bu olmaz ise tek yapılacak şey villa tipinde ancak 3-4katlı rezidans dairelerdir!tepekentin hareketlenmesi için bu kaçınılmazdır!!!!sosyal tesisleri çürümeden bir işletmeye verelimde tepekentlilerin ve öğrencilerin buluşup oturacağı vakit geçireceği yer olsun!!!

 6. fevzi bilek bey gittikten sonra tepekente çivi bile çakılmadı.yazık arkadaşlar böyle muhteşem bir kent fakat yöneticileri uyuyor.üniversiteyi bile kullanamıyorlar.

 7. 4 katlı daire veya residans projeler yapılsa gerçekten tepekent çok daha çabuk dolar ve gelişirdi.villalar çok büyük ve 2,000 villanın dolması çok zor.yönetimin reklam için ünüversite ile ortak çalışması fikri süper.umarım bu kadar basit işi de yaparlar………..

 8. sevgili YÖNETİM E,yeni yapılmış yollara ekmediğniz fidanları bir an önce ekmenizi rica ederiz.hizmet diyorsunuz fakat bu kadar basit bir işi yapamıyorsunuz.!!!!!!!!fidanlığınızda bulunan yüzlerce fidan mevcut fakat ektirecek birileri yok.

 9. Projenin ilk başladığı tarihten beri olayın içinde olan bir komşunuzum. O tarihte üniversiteye yeni başlamış biriydim! Tepekent le ilgili güzel hayallerim vardı…. ama yaşım 30 ları buldu, ve hala yönetimi eleştirme diyen seslerle muahatabız..
  Etrafı çevrili bahçelerimiz içinde, hiçbir sosyal hayatı olmayan, temel ihtiyaçların bile karşılanamadığı bir sitede yaşıyoruz. Acil bir sağlık sorununda ortaya çıkan vegelecektede çıkması muhtemmel sorunlara karşı hangi güvencemiz ve tedbirimiz var. Bir kent sakini kalp krizi geçirip vefat etmedi mi? Evimizi dağ başına yapmakla tepekente yapmak arasındaki fark nedir? Yaptığımız yatırımımızı elden çıkartmaya kalktığımızda yarısını geri alamıyorsak bundaki aksaklık nerede_? Bu aksaklığı kim giderecek_? İzlememz gereken rotayı kim çizecek…? Adeta Kaptasız bir gemideyiz…
  Sağolun çok güzel yönettiniz…YAPTIKLARINIZIN YAPICAKLARINIZIN TEMİNATI OLMAMASINI TEMENNİ EDİYORUZ!
  Bugüne kadar hiç bir yaptırımını uygulamamış, beyan ettiği hiç bir cezayı tahakkuk ettirememiş, yapmayanın ödemeyenin yanına kar bırakan bir yönetimle başbaşayız….Yönetim tabiki eleştirilmeli bugün aynı zamanda birer yönetici olan siyatçileri nasıl eleştirebiliyorsak, site yöneticilerinide tabiki eleştireceğiz! Yıkıcı, kırıcı olamayan dozdaki bir eleştiriye dahi katlanamamak üzücü….


 10. esma:

  pelikan hill de ve alkente residanslar mevcut ve gerçekten harika olmuş

  Bencede daireler olsa iyi olur fakat pek de olanaklı değil. İmar izini 3 katlı konutlar için ve parselasyonu ona göre yapılmış. Ancak kenar parsellerdeki arsaları tekrar birleştirip, yeni proje ve inşaat izini ve ruhsatı alınsa olur. Tepekentin ortasında öyle bir proje mümkün değil.

  Belediye imar izinleri askıya almış zaten ve yeniden gözden geçirildiğinde İSKİ ne kadar kabul eder.

  Şimdiden birkaç arsa ucuzdan kapatıp, geleceğe oynamak isteyen varsa gelsin . . . . . . 😉 😉

  • Bence böyle bir proje Tepekent KYK sınırları içerisinde gerçekleştirilmez. Belki Acarkent gibi; sitenin hemen bitişiğinde daireler veya yüksek bloklar inşa edilebilir.

   B-Kapıya yakın 10 katlı binalar yapıldı ve bölgeye örnek teşkil edildi. Fakat imar planında 4 katlı görünüyor – nasıl yaptılar? Yine izin verilen kadar kapalı alan inşaatı yapıldı:
   örnek olarak – 4 kat x 100m2 yerine 10 kat x 40m2
   Yani daha fazla yeşillik ve halkın yararlanabileceği ortak alanları bırakıldı.

   Birde İSKİ faktörü da var. Bu yapılan yüksek binalar İSKİ’nin su havza bölgesinde olmayıp, Tepekentin tümünü İSKİ’nin denetimindedir.

   Bildiğim kadar ile bu bilgiler doğrudur, fakat yanlışlık veya eksiği varsa lütfen hemen bana bildirin.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.