Kiptaş Tepecik Konutlara ceza

Duyuru: Kiptaş Tepecik Konutları forumlar ve bilgi paylaşım açık oturumu açıldı.

Sayın Mesut Akkaya aşağıdaki yazıyı Kiptaş Tepecik Konutları sayfasında yorum olarak yazmıştı. Araştırma yaparak haberin aslı Eylül 2008de yayınlandı. Kiptaş’a yüklü ceza verildi ve ödeme çoktan başlamışlar.

 

AKP’Lİ TOPBAŞ’A İMAR CEZASI – CUMHURİYET

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanındaki KİPTAŞ inşaatına 350 bin lira ceza verildi.

OKTAY EKİNCİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin toplu konut uygulamalarını yürütmekte olan “İstanbul Konut İmar Plan Turizm Ulaşım Sanayi ve Ticaret AŞ”nin (KİPTAŞ) Büyükçekmece İlçesi Tepecik beldesindeki inşaatlarına “tarımsal alanda kaçak uygulama” nedeniyle ceza verildi. İstanbul İl Tarım Müdürlüğü tarafından 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu kapsamında 21 Ekim 2008 tarihli “Valilik Oluru” ile verilen 344 bin 240 liralık cezanın KİPTAŞ tarafından taksitle ödenmeye başlandığı öğrenildi. Müdürlük ayrıca inşaatların yıkılarak arazilerin yeniden tarım alanına dönüştürülmesini talep ediyor… Tepecik‘e bağlı Türkoba‘daki “mutlak tarım arazisi” vasfı taşıyan 9, 11 ve 12 parsellerde yasalara ve metropoliten planlama kararlarına aykırı olarak inşa edilmekte olan KİPTAŞ sitesi için “TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası” suç duyurusunda bulunarak dava süreci başlatmıştı. Odanın girişimleri üzerine inşaatların “kesin imar yasağı” bulunan mutlak tarım alanı karakterli korunması gereken arazide ve “ruhsatsız” gerçekleştiği anlaşılınca, il tarım müdürlüğü de yasal işlemler için harekete geçti. Aynı süreçte mahkemece yapılan tespitlerde de toplam 133 bin 528 m2‘lik tarım alanının inşaatlar yüzünden “şantiye”ye dönüştüğü bilirkişilerce rapor edildi. Bu saptamalar üzerine inşaatlara yapılan işlemler hakkında bilgi isteyen Ziraat Mühendisleri Odası‘na gönderilen 15 Aralık 2008 tarih ve 5976 sayılı Valilik/Tarım İl Müdürlüğü yazısında, KİPTAŞ‘ın arazinin vasfı hakkındaki “kurum görüşü”nü de dikkate almadığı belirtiliyor. Müdürlüğün kurum görüşü ise 06 Haziran 2008 tarih ve 3186 sayılı yazısında, “tarım dışı amaçlı kullanımı uygun görülmemektedir” şeklinde belirtiliyor. Bu nedenle yine müdürlüğün açıklama yazısında da “taşınmazların izinsiz olarak toplu konut yapımı için tarım dışı amaçla kullanılması nedeniyle idari para cezası kararı verilmiş; cezanın 1/4‘lük kısmı ödenmiş, bakiyesinin taksitlendirilmesi istenmiştir..” bilgisi veriliyor. 04 Kasım 2008 tarih ve 5352 sayılı yazısıyla, Tepecik Belediye Başkanlığı‘ndan “bahse konu arazinin toprak yapısının tarımsal amaçlı kullanıma hazır hale getirilmesinin sağlanması…”nı talep etmiş durumda…

CUMHURİYET 4 AY ÖNCE UYARMIŞTI

KİPTAŞ‘ın Tepecik sitesinde tarım ve imar yasalarının ihlal edildiğini, 03 Eylül 2008 tarihli Cumhuriyet‘te yazdığımızda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nden gelen açıklamada, “inşaatların imar planları olduğunu ve ruhsatlı yapıldıkları” ileri sürülmüştü… Ne var ki Ziraat Mühendisleri Odası‘nın suç duyuruları üzerine mutlak tarım alanı oldukları saptanmış, bu nedenle metropoliten plan ve nazım planlarda da yine tarım alanı gösterildiği anlaşılmıştı. KİPTAŞ için İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne ait resmi internet sitesinde hâlâ şu tanıtım yer alıyor: “Dar gelirli vatandaşları kira öder gibi konut sahibi yapan Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, Büyükçekmece‘nin Tepecik Beldesi‘nde 1179 yeni konut daha inşa ediyor. Konutların 62 bin YTL‘den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğunu belirten Başkan Topbaş, ‘Zenginle fakiri bir arada yaşatarak sosyal barışa katkıda bulunacağız‘ dedi…” Bakalım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı mimar Kadir Topbaş, yasadışı konutların yasa gereği yıkımlarına ne zaman başlayacak? KİPTAŞ‘ın da internet sitesindeki “yasal güvenceli konutlar” açıklamasını silmesi ve yerel seçim öncesinde propagandaya dönüşen “uygun fiyatlı, uzun taksitli satışları”nı da hemen durdurması gerekiyor.

Kiptaş Tepecik Konutlara ceza” üzerine 15 yorum

  1. arkadaşlar bende 98m2 sahibiyim inşallah teslimat olarak yetkililer haziran sonu yada ağustos sonu gibi demişlerdi dilerim biran önce yetişir ben çok merak ediyorum ve ayrıca devletimize ve kiptaşa çamur atanlar var ben devletimize ve kiptaşa güveniyorum allaha devletimize güç milletimize bolluk bereket nasip eder inşallah

  2. Merhabalar tepecik konutları sakinleri bizde 98m2 liklerden hak sahibiyizi bir an önce evimizi teslim alıp taşınmayı hayal ediyoruz bizde görüşme yaptığımızda eylül ekim gibi teslim yapacaklarını söylemişlerdi umarım söyledikleri gibi olur bir aksilik çıkmaz bir an önce :::)))

  3. aysun yerköy hanımkızım meraketme ulaşım sorununuda murat bey çözer.yada sedat.yada herkimse.bu yaşlı teyzene güven.hem bu evler çok güsel güle güle oturun.

Yorumlar kapalı.