Sondaj – bedava su?

Son günlerde sondaj açma çalışmalar hızla devam ediyor. Nedeni de şebeke suyun maliyetinden kaçmak ve İSKİ’den bağımsız olmaktır.

Sondaj yapmak ne kadara mal olur acaba?

Kuyu açmak için izin alınır – izin parası; Açılan kuyunun suyunu kullanmak için izin alınır – su kullanma izin bedelli; Sondaj açma bedelli – metrebaşı alınır; Kepçe parası, tanker ile gelen su parası, vidanjör parası; Dalgıç pompası, elektrik ve su tesisatı.

 

Bunlar toplandığında 25bin TL – 30bin TL gibi bir masraf çıkıyor. Suyun sürekli bulunması garantili değil, suyun kullanım belgesi sonsuza kadar garantili değil, suyun nitelikleri kullanıma uygun olması garantili değil. Her zaman elektrik masrafı var, pompanın ve tesisatın bakımı gerekir. Yinede avantajlı olmalı çünkü yaptıran oluyor. Şebekeden su kullananların ortalama yıllık su masrafı ne kadar acaba? Bir iki dönümlük çimli bahçenin en az 4bin TL yıllık su gideri olur. Yani bir sondaj 6 yılda kendini amorti eder ve sahibi kara geçer.

Sondaj – bedava su?” üzerine 14 yorum

 1. artık herkez yapiyor. ucuzladı herhalde. iski gelip kapatmasın sonra ama…

 2. “Su Garantili Sondaj” yapıyoruz. Etüd yaptıktan sonra tektonizma ile oluşmuş çatlak sistemlerinin varlığını tesbit edebilirsek; arazinizde yani bahçenizde “Su Elde Etme Garantisi” ‘ni de vererek sondaj ameliyenizi gerçekleştirebiliyoruz.

  Villaları’nda bir derin kuyumuz var. Tepekent’te ise çok su çıkan birkaç tane de keson kuyumuz var.

  Saygılarımızla,

  Ahmet

 3. sondajda artılar eksiler haricinde , sondajın maliyeti 13 – 15 milyar arasında.su sıkıntısı durumunda herkes sondaja karar veriyor.ama bitmiş bahçelere makina ve malzemeler giremiyor. maliyet artıyor.işverenlerimizin bu konuyu dikkate
  almalarını öneririz.Saygılarımla.Fahri

 4. Tepekent bölgesinden çıkan sondaj suların çoğu insanların tüketimine sakıncalıdır.

  Bahçeye havuza ve belki evlerde kullanılan sular sağlığımızı tehdit ediyor olabilir.

 5. bizde yaptırmaya düşünüyorduk ama şimdiden vazgeçtik.

  birde yerel seçimlerden sonra belediye gelip kuyuları kapatırlarsa??

 6. Geçen nerde çok derine indiler, bi dolu para harcandı fakat damla su yok.

  Masraflar yine aynı ama karşılığı yoktu!!

 7. Ronit sen ciddi değilsin. Bizim için su ve bahçe bakımı çok önemli ve maliyetli bir konu.
  Böyle saçmasapan havalarla gelme buraya. Salaklara tahamülüm yok.

 8. Bence bu sondaj olay araba gibi birşey. Bütün “harbi” erkekler daha büyüğünü, daha güçlüsünü, daha iyi olanını istiyor. Gerekli olsa da olmazsa da erkekliğini ıspat etmek için şart!

 9. Uzun vadeli güven olsaydı sondaj yapmayı değerlendirirdim. Bütün komşular keson kuyu açıp bir dolu para harcamışlar fakat hiçbiri randımanlı değil artık.

  Tahmin ediyorum ki herkesin kuyusu var diye kuyu başına düşen su miktarı gitgide düşüşe geçti. Şimdi açılan tüm sondajlardan bol su çıkıyor herhalde. Ya iki sene sonra?

 10. Tepekentin suyu evde kullaılmaz olduğunu duydum. Laboratuvar analiz yaptıran arkadaşlar varsa lütfen bize bilgilendirsinler. Fazla nitrat yada öyle birşey varmış sularında. Aynı zamanda su çok serttir.

  Arıtma ve yumuşatma kurmak gerekir ve onun maliyet ve bakımı bu fiyatlandırmanın üstüne eklenmelidir. Veya hiç eve karışmadan sırf bahçe ve havuz için kullanılabilir.

  Bir sondaj birkaç kişi ile paylaşılsa o kadar pahalıya mal olmaz aslında.

Yorum yapın