Sokak köpekler

Son zamanlarda sokakta yaşayan köpekler büyük sorun haline gelmeye başladılar.

Saldırgan sokak köpekler

Kimi yazlıkçılar tarafından terk edilmiş, kimisi dışardan gelmiş epey bir köpek sürüsü Tepekente istila etmiş durumda. Birde durmadan yavrulayıp da çoğalıyorlar. Yönetim bu konuyu ele alıp almadıkları belli olmadığı için bizde çözüm üretmeye çalışalım. Ne yapabiliriz?

 • varolan köpekleri kısırlaştırıp besleyebiliriz (nasıl fonlanır?)
 • köpekleri barınağa götürebiliriz (döner sermaye isteyecekler)
 • belediyeye başvurup, zehir ile yok ettirebiliriz
 • köpekleri biz zehirleyebiliriz
 • köpekleri toplayıp uzak bir yere götürebiliriz (sorunu başka çevreye atmak)

Sitemizi tamamen sokak köpeklerden arındırdığımızda sahipsiz alanımız dışarıdan gelen yeni köpeklere açık olacağı için sorunu sanki böyle çözemeyiz. İyi huylu birkaç köpek bize ne tür avantajlar sağlayabilir? Sorumluluklar kimindir (ve kimin olacak)? Fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyoruz.

Sokak köpekler” üzerine 31 yorum

 1. köpekleri zehirlemeyı öneren şerefsiz seni zehırlemek lazım asıl

 2. Bu yazıyı yazan insanlıktan nasibini almamış şahsiyet, öncelikle bu seçtiğin temzili fotoğrafı çok mu aradın, hayvanlar bizim dotlarımızdır, onları canavar gibi göstermek niye? İkincisi çözümlerine gayet mantıklı başlamışsın kısırlaştırıp beslemek mesela ancak fon konusunda soru işaretlerin var sanırım. Tepekent gibi üst tabaka bir yerde yaşayan insanların 3-5 sokak köpeğine fon ayıramaması gayet komik geldi bana. Varoşlarda bile asgari maaşlarla geçinen insanların yemeklerini hayvanlarla paylaştıklarını gördüm. Ayrıca bu işler çok kolaydır, belediye ücretsiz kısırlaştırır, bir fabrikayla anlaşılır, güvenlik bu artıkların dağıtımını yapar. Biz bu işleri yıllardır yapıyoruz. Sonrasında belediyenin zehirlemesinden ve hatta daha ileri giderek kendinin zehirleyeceğinden bahsetmişsin. Senin maalesef düşüncelerin, zihnin zerhirlenmiş. Hayatı sadece kendinin zannediyorsan bununhesabını ahirette verirsin. Dilerim yüce Allah kalbine, fikrine ve zikrine nurlar verir.

 3. Merhaba yine…En nihayet sonunda kocaman bahçe köpeklerinden uzak bir villa buldum…Ve satın aldım…haydi hayırlısı bakalım…

 4. Merhaba…Tepekent’te bir bahçeli ev satın almayı düşünüyorum..Fakat kafamı karıştıran konular var , sizinle de paylaşmak isterim : 1-Kimsenin bahçesinde tavuk,ördek,hindi vb beslediğini görmedim..Bunları beslemek yönetimce yasak mı..? 2-Güvenlik açısından köpek beslemenin gerekliliğinden bahsetmişsiniz..Peki ama herkes bahçesinde birkaç köpek beslerse oluşacak gürültü kirliliğine kim dur diyecek..? 3-Herbirinin cüssesi kuzu kadar olmuş Pitbull ya da Kurt köpeği benzeri hayvanları güvenlik adı altında bahçelerde beslemek biraz ”Kurtlar Vadisi” havasına benzemiyor mu..? 4-Böyle devasa yüzlerce köpeğin bulunduğu böyle bir yerleşke içinde kafa dinlemekten ve huzurdan bahsedilebilir mi..? 5-Tavuk,ördek eğer yasaksa kuzu büyüklüğündeki saldırgan köpekler neden serbest..?…6-Böyle büyük boy köpek sevdası olanların Silivri taraflarında 10-15 dönüm çiftlik arazisi aramaları daha uygun değil midir..?…Sırf bu köpek uğultuları nedeniyle Tepekent’ten yer almayı iptal etmeyi düşünüyorum..Yorumlarınızı beklerim..Saygılarımla…

 5. yönetim lütfen şu köpeklere acil bir çözüm bul güven lik toplasın işi ne

 6. köpekleri zehirleyip öldürme mantığı ne kadar gaddarca.bu zihniyet yanlış.hayvanları buradan uzaklaştırmak için öyle zehirlemek falan gibi cahilce şeyler düşünmeyin.kıymaya fare zehri en rahat çözüm diyorsunuz.hakikaten gaddarca ve cahilce.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.