Bahçeler ve sağlıklı hayat

Birkaç araştırmaya göre bahçe işleri yaşlıların sağlığını koruyor.

Uzmanlar, monoton hayat tarzından ve egzersizden sıkılan yaşlılara bahçe işlerini yapmalarını tavsiye ediyorlar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile Spor Hekimliği Amerikan Koleji, haftada en az 30 dakika orta derecede fiziksel aktivite yapmanın optimal sağlığı geliştirmeye ve korumaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Yaşlanmaya bağlı kronik hastalık riski altında olan yaşlılarda bahçe işlerinin iyi geldiğini açıkladılar. Daha önce yapılan araştırmalar da bahçe işlerinin zihinsel sağlığa ve depresyona iyi geldiğini göstermişti.

Kansas Eyalet Üniversitesi’nden Sin-Ae Park, Candice Shoemaker ve Mark Haub, yaptıkları araştırma ile Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile Spor Hekimliği Amerikan Koleji’nin önerilerini kanıtlamak için yürüyüş, yüzme, ağırlık çalışması gibi düzenli egzersizlerin sağladığı yararın bahçe işleri tarafından da sağlanıp sağlanamayacağını bulmaya yöneldiler.

Bahçe işlerinin tüm vücudun kemik mineral yoğunluğunu etkileyeceğini umuyorlar. Çünkü bahçe işlerinin çim biçme makinesi itme, çukur kazma, ot yolma, toprak taşıma gibi tüm kasların kullanılmasını gerektiren işler içerdiğini söyleyen araştırmacılar, yaşları 63 ile 86 arası değişen 14 bahçıvan üzerinde yürüttükleri araştırmada, bahçıvanların kalp oranı, oksijen çekiş ve enerji tüketim ölçümlerini aldılar. Katılımcıların haftalık yaptığı işlerin kayıtları tutuldu. Aynı zamanda, araştırmacılar bahçıvanların yaptıkları işleri için bahçede haftada ortalama ne kadar zaman geçirdiklerini de bulmak istediler. Ortalama olarak, mayıs ayı boyunca yaklaşık 33 saat bahçe işi yaptıklarını tespit ettikleri bahçıvanların, Haziran ve Temmuz aylarında ise ortalama haftalık 15 saat çalıştıklarını rapor ettiler.

Araştırmacılar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile Spor Hekimliği Amerikan Koleji’nin önerdiği mevsime bağlı olarak değişen bahçe işlerinin ve günlük küçük işlerin yaşlıların sağlığını korumak için en iyi yol olduğunu kanıtlamış oldular.

Kaynak: Zaman

Not: Tepekent’te inanılmaz güzel bahçeler varolduğunu biliyoruz. Sizin bahçenize ait birkaç fotoğraf varsa bize gönderip, bu sayfalarda diğer Tepekentliler ile resimleri paylaşalım.

Bahçeler ve sağlıklı hayat” üzerine 6 yorum

  1. insanın kendi bahçesinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri yemenin tadına doyum olmuyor kış için bu mevsim neler ekilebilir bilgi verebilirmisiniz……….

  2. benim patrom baççeye girse beni istemez çalişmak

    baççe iş yapma patronlar bekçilerin işi korumak daa iyi

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.